نکاتی در مورد تمیز کردن فن و هود آشپزخانه

نکاتی در مورد تمیز کردن فن و هود آشپزخانه

هود آشپزخانه به دو نوع کلی تصفیه کننده هوا و دارای خروجی هوا تقسیم می شود. هود تصفیه کننده علاوه بر مکش بو، ذرات معلق در هوا را گرفته و هوای تصفیه شده را به فضای آشپزخانه بر میگرداند. هود زیر کابینتی قدیمی ترین و ساده ترین انواع هودها بوده که زیر کابینت نصب می شود. شدت مکش این هودها بین دو تا سه حالت قابل تغییر است.

هود شومینه ای بر روی دیوار نصب می شود. این هودها بلندتر، بزرگ‌تر و به شکل قیف برعکس هستند. این هودها تمام ویژگی های هودهای زیر کابینتی را دارا هستند. جنس آن ها از مس، فلزهای اکسید نشدنی یا دیگر فلزاتی است که در مقابل گرما با دوام هستند و به راحتی تمیز می‌شوند.و هواکش بخش جدایی ناپذیر هر آشپزخانه ای هستند. برای خارج کردن بخار و بوی غذا وجود هواکش در آشپزخانه ضروری است.

گزینه های متعددی برای هود وهواکش موجود می باشند، مانند: هود تعبیه شده،هودهای استیل، هودهای دیواري وکابینتي. انتخاب هودهای تزئینی به شما این فرصت را می دهد تا بر زيباييدکوراسیونی آشپزخانه خود بيفزاييد.هود آشپزخانه فلت به علت اینکه صفحه مکش هود کاملا روی اجاق گاز قرار می گیرد بهترین مکش را در میان انواع هود دارد. هود شومینه ای یا فلت T از این دسته است . از نظر میزان صدا بسته به موتور هود متفاوت است.

هود آشپزخانه شومینه ای در طرح های شیشه ،استیل ،شیشه و استیل تولید می شود ،این هود مجهز به فیلتر آلمینومی قابل شستشو و سیستم تشخیص زمان شستشو و تعویض فیلتر می باشد. کنترل قسمت های هود بسته به مدل آن از طریق ریموت کنترل،صفحه لمسی و یا دکمه مکانیکی امکان پذیر است. روشنایی هود از طریق لامپ هالوژن و یا ال ای دی می باشد. بعضی از مدل ها تایمر خاموش شدن خودکار و سنسور حساس به بو و دود نیز دارد.

هواکش هود شومینه ای گاهی به دیوار و گاهی به سقف وصل می‌شود که نوع سقفی آن به هود جزیره‌ای معروف است. هود جزیره ای بسیار زیبا و لوکس و از نظر طراحی بدنه نسبت به انواع دیگر هود متنوع تر است. در برخی انواع هود جزیره ای حالت های آسانسوری یا موتور بیرونی هم تعبیه شده است. در حالت آسانسوری دکمه ای برای بالا و پایین بردن هود تعبیه شده که قابل تنظیم است. در نوع موتور بیرونی هم موتور مکش در بیرون آشپزخانه نصب می شود که به مراتب صدای کمتری ایجاد می کند.هودهای دارای خروجی هوا به یک کانال متصل شده‌اند که گرد و غبار، چربی و بوهای نامطبوع از طریق آن به بیرون فرستاده می‌شود.

تمیز کردن هود

این هودها به دو شکل هودهای معمولی و شومینه‌ای در بازار موجود است. هودهای معمولی که نسل قدیمی برای خرید هود آشپزخانه به حساب می‌آیند، بالای اجاق گاز نصب می‌شوند، کمی کوچک‌تر از ابعاد اجاق گاز هستند. به دیوار وصل می‌شوند، اغلب زیر یک کابینت دیواری قرار دارند و به وسیله یک دریچه و کانال که در داخل دیوار تعبیه شده است هوا را به داخل دریچه و از آنجا به پشت‌ بام و خارج راهنمایی می‌کنند. عیب این نوع هودها این است که به مرور زمان روی عایق ‌بندی و رنگ سقف تاثیر می‌گذارند. هودهای شومینه‌ای بلندتر، بزرگ‌تر و به شکل قیف برعکس هستند. تمیز نگه داشتن آشپزخانه و وسایل آن به دلایل بهداشتی اهمیت زیادی دارد زیرا بیماری های زیادی از طریق وسایل موجود در آشپزخانه به فرد منتقل می شود

به خاطر داشته باشید که یکی از مهمترین مسائل درباره هود آشپزخانه، تمیز کردن آن است. بسیاری از افراد تنها ظاهر بیرونی هود خود را تمیز کرده و به داخل آن اهمیتی نمی دهند. درحالیکه تمیز کردن داخل هود از جمله پنجره و به ویژه فیلتر آن که آلوده ترین جای هود است از اهمیت بیشتری برخوردار است. برای تمیز کردن چربی های پنجره روی فیلتر می توانید از آب ولرم و صابون و همچنین یک برس استفاده نمایید. در مورد فیلتر هم بهتر است قبل از شروع به تمیزکاری یک فیلتر نو متناسب با دستگاه هود خود خریداری کرده و آن را تعویض نمایید.

بر اساس ذرات ریز میکروسکوپی ناشی از آلودگی هوای آشپزخانه،‌ دستگاه ها پخت و پز مانند ذرات منتشر شده از خودروهای نقلیه چون اتوبوس‌ و انواع ماشین‌ها می‌توانند سبب آسیب رساندن به بدن و بروز انواع بیماری‌ها در افراد شوند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند،‌کارشناسان بر این اساس توصیه می‌کنند افراد حتما نسبت به تعویض فیلتر هود آشپزخانه خود در موعد مقرر اقدام کنند، همینطور درصورت سوخت ناقص گاز در اجاق گاز نسبت به تعویض آن اقدام کنند، زیرا اجاق گاز باعث پخش آلاینده‌هایی چون دی ‌اکسید نیتروژن می‌شود.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بخش تماس با ما دکوپخش مراجعه نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.