تشخیص یک گاز رومیزی و فر خوب

تشخیص یک گاز رومیزی و فر خوب

در این مطلب خیلی سریع به سراغ مواردی که باید در هنگام خرید گاز رومیزی و فر ( اعم از گازی و برقی و رومیزی و ایستاده ) در نظر داشته باشیم می رویم. بدون شک داشتن اطلاعات کافی پیش از خرید هر وسیله ای،  راهگشا و تسهیل کننده در امر انتخاب خواهد بود. از آنجایی که گاز رومیزی ها قیمت نسبتا بالایی دارند و خریدشان به منازل برای سالهای طولانی خواهد بود لذا لازم است در انتخاب گاز رومیزی و فرتوکار خود نهایت دقت را داشته باشیم.

در ادامه بخوانید: چگونگی انتخاب درست  گاز رومیزی

تعداد و اندازه سر شعله ها:

گازها در هر انواعی که باشند، بین یک تا شش شعله دارند. هرچه تعداد شعله های آن ها بیشتر باشد، از نظر اندازه بزرگ تر بوده و فضای بیشتری را در آشپزخانه شما اشغال می کنند. سر شعله های آن ها نیز معمولاٌ در سه سایز بزرگ، متوسط و کوچک وجود دارد که متناسب با اندازه ظروف آشپزی و حجم غذا، می توان به دلخواه از هریک استفاده نمود. کیفیت و مواد بکار رفته در سر شعله ها بسیار اهمیت دارد زیرا تمام متعلقات حساس گاز رومیزی، در زیر همین قسمت تعبیه می شوند.

صفحات روی سرشعله ها:

این صفحات که غالباً از جنس چدن ساخته می شوند ، باعث پخش یکسان و یکنواخت حرارت می شوند. برخی صفحات هم از جنس مفتول بسیار محکم هستند که قابلیت تحمل فشار و دمای بالا را دارند.

فندک:

در بسیاری از گازهای رومیزی یک فندک کلی برای تمام شعله ها و فر تعبیه شده است. در بعضی گازهای جدیدتر نیز برای هر شعله، فندک جداگانه ای در کنار آن قرار داده شده است. این ویژگی برای مواقعی که از یک شعله کمتر استفاده می کنید مفید است زیرا سیستم جرقه آن ، کمتر مستهلک می شود.

ترموکوپل:

یکی از مهمترین قمت هایی است که برای بالا رفتن ایمنی اجاق، در نظر گرفته شده است. این ویژگی سبب می شود در صورتی که گاز به دلیل وزش باد، سر رفتن مواد غذایی و … خاموش شود، جریان گاز نیز قطع شده و در فضا منتشر نشود. کیفیت ترموکوپل و میزان حساسیت آن از موارد بسیار مهم در انتخاب گار است.

 

قفل کودک:

قفل کودک

خانه هایی که کودک دارند ، این ویژگی بسیار پر رنگ و ضروری به نظر می آید . با فعال کردن قفل کودک می توان اطمینان دارید  بچه ها نمی توانند گاز را روشن، خاموش و یا دستکاری کنند.

تایمر:

با استفاده از این قابلیت دیگر نگرانی درباره سوختن یا ته گرفتن غذاها یا خوراکی های داخل فر، وجود ندارد. در برخی گازها بعضی شعله ها هم تایمر داشته و فقط با تنظیم آن روشن می شوند. پس از اینکه تایمر به پایان زمان خود رسید، شعله گاز هم خاموش می شود که این ویژگی علاوه بر راحتی در پخت و پز ، کاهش هزینه های مصرف انرژی را هم به دنبال دارد.

نمایشگر دیجیتالی:

این ویژگی در گاز رومیزیهای مدرن تعبیه شده که در واقع مکمل تایمر می باشد. بطور کلی وظیفه این نمایشگر ، نشان دادن ساعت یا زمان باقی مانده پخت غذا می باشد.

موتور جوجه گردان:

این موتور داخل محفظه  فر گاز رومیزیها تعبیه شده و می توان با استفاده از آن حتی مرغ کامل را هم به راحتی طبخ و بریان کرد.

محفظه گرمخانه:

وجود چنین محفظه ای در گاز رومیزیها یک ویژگی خوب به حساب می آید. در این محفظه می توان غذاهای پخته شده را تا زمان سرو شدن  گرم نگه داشت.

گریل:

گاز رومیزیهایی که مجهز به گریل هستند می توانند بوسیله این قابلیت غذاها را گریل و برشته نمایند.

سیستم خود تمیزکننده حرارتی:

 این سیستم با بالا بردن زیاد دمای داخلی فر، چربی ها و آلودگی ها را به لایه نازکی از خاکستر تبدیل می کند که سپس پاک کردن آن ها با یک دستمال مرطوب بسیار آسان می شود.  امروزه این سیستم ها با عناوین مختلفی مانند خود تمیز کن پیرولیتیک یا کاتالیزوری در بازار وجود دارند که اساس کار همه آن ها همان از بین بردن رسوبات مواد غذایی با استفاده از حرارت بسیار بالا است.

در سیستم های خود تمیزکن کاتالیزوری، رشته های کاتالیزوری آلودگی ها و چربی ها را به خود جذب می کنند. سپس این آلودگی ها با حرارت بسیار بالای ایجاد شده، از این رشته ها جدا می شود و شما قادر خواهید بود تا آنها را بطور کامل از گاز رومیزیخود جدا نمائید.

پایه های قابل تنظیم:

 پایه های بعضی از گاز رومیزیها از نظر ارتفاع قابل تنظیم بوده که می توان متناسب با شیب آشپزخانه و قامت خودمان آن ها را تغییر دهیم.

سبدهای قابل جا به جایی:

در داخل فر بعضی از گازها قسمتی وجود دارد که برای استفاده بهینه از فضا می توان ظروف ادویه، روغن ها و … را داخل آن ها قرار داده و نگهداری کرد تا در مواقعی که برای طبخ غذا به آنها نیاز داریم، مورد استفاده قرار دهیم.

جهت کسب مشاوره و اطلاعات بیشتر می توانید به بخش تماس با ما دکوپخش مراجعه نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.