چگونگی انتخاب یک سینک ظرفشویی سالم و ایمن

چگونگی انتخاب یک سینک ظرفشویی سالم و ایمن

بعضی وسایل خانه به قول معروف، عمری است. شاید تا پایان حضور در خانه یا حتی عمرتان فکر تعویض آن هم به ذهن تان وارد نشود یا نیازی نباشد. به همین دلیل برای خرید این اجناس باید بررسی های زیادی انجام دهید.

تعداد چنین کالاهایی برای خانه و داشتن زندگی آسان و راحت کم نیست اما در این شماره، بحث درباره سینک های ظرفشویی است؛ وسیله ای که بی شک خانم ها بیشتر با آن سروکار دارند. سینک های ظرفشویی نا کارآمد و غیراستاندارد، می تواند آسیب های جدی وارد کند.

 سینک های ظرفشویی فلزی، رایج ترین و پرطرفدارترین مدل در کشور است. مدل های فلزی بیشتر از جنس آلومینیوم، نیکل و کروم هستند. فلز هایی نقره ای رنگ و به نسبت سبک که از دوام خوبی برخوردارند. فولاد ضدزنگ، مس، چدن و فولاد متراکم هم از دیگر فلزات رایج برای ساخت سینک ظرفشویی هستند. همین فلز اولین نکته ای است که باید به آن توجه شود. معمولا بهترین انتخاب استفاده از سینک هایی از جنس فولاد ضد زنگ است. هزینه کم، سبکی و ساختاری محکم، مزایای این نوع سینک ها هستند.

سینک های سنگی و شیشه ای                                 

علاوه بر فلز سینک هایی از جنس شیشه، چینی شفاف و سنگ هم در بازار یافت می شود. مدل های سنگی یا شیشه ای با توجه به قیمت بالا و کارایی کمی که دارند، برای مکان های لوکس یا کارهای تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل ها در مغازه هایی خاص به فروش می رسند و در دسترس عموم قرار ندارد.

 مدل های سنگی هم قیمت های میلیونی دارند که با توجه به جنس سنگ و اندازه آن متفاوت است. اما مدل های شیشه ای قیمت کمتری دارند و از حدود ۴۰۰ هزار تومان آغاز می شود. در بیشتر موارد، چون سینک های شیشه ای متقاضی زیادی ندارند، باید مدل مورد نظرتان را از بروشورهای تبلیغی انتخاب کنید. مدل آماده ای وجود ندارد. در مدل های خاص در زیر شیشه سینک، فضایی قرار دارد که می توانید با انواع وسایل تزئینی آنها را پر کنید و طبیعی است که قیمت آنها بیشتر می شود. از آنجایی که لک حتی یک قطره آب روی این سینک ها خود را نشان می دهد و دائم باید تمیز شود، بیشتر به درد همان دکور فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی می خورد. پس گول ظاهر آنها را نخورید.

ایمنی سینک

ایمنی سینک های شیشه ای، چینی و سنگی بسیار کمتر از انواع فلزی سینک است و در صورت سقوط جسم سنگین امکان شکستن شان وجود دارد. پس اگر آشپزخانه شلوغ و پر رفت وآمدی دارید دور سینک های چینی و شیشه ای را خط بکشید. گوشه های تیز سینک های فلزی باعث بروز حادثه به خصوص برای خردسالان می شود.

تعداد و انواع سینک های غیراستاندارد در بازار کم نیست سینک هایی که سلامتی آدم را نشانه رفته اند. منگنز در مقایسه با آلومینیوم ارزان تر است و برخی از انواع سینک هایی که قانونی یا غیرقانونی وارد کشور می شوند، از این جنس اند. منگنز، فلزی سمی است و استفاده از آن در وسایل خانه می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند از ظرفی وجود منگنز منجر به کاهش مقاومت سینک در برابر زنگ زدگی نیز می شود. قیمت این سینک ها ارزان تر از مدل های استاندارد است از آن ارزانی هایی که بی حکمت نیست. این سینک ها ساخت کشور چین است. بی شک سلامتی انسان آنقدر ارزش دارد که هنگام خرید، کمی دست و دلباز تر باشید و کالایی بهتر و معتبرتر را انتخاب کنید.

در ادامه بخوانید : چه نوع سینک ظرفشویی بخریم

سینک های چندقلو

در مورد کاسه ظرفشویی سینک هم ۳ مدل وجود دارد: یک، دو و سه کاسه. در این مورد هم باید دقت کرد تا اندازه و حالت کاسه سینک ظرفشویی مناسب باشد: گودی کاسه و انحنای دیواره ها. انتخاب سینک ها از این نظر به نیاز شما در آشپزخانه بستگی دارد. اگر تنها برای شست وشوی ظروف می خواهید از سینک استفاده کنید همان سینک های کلاسیک یک قلو برای شما مناسب است. اما اگر می خواهید علاوه بر شست و شو برای خیس کردن سبزی ها و میوه ها یا جداکردن مواد غذایی قبل از شست وشو از سینک استفاده کنید، بهتر است سینک های ۲ یا ۳ کاسه تهیه کنید.

ابعاد سینک

در ابتدا باید دقت کنید سینک انتخاب کرده از لحاظ اندازه و ابعاد برای کابینت و آشپزخانه شما مناسب است یا نه بنابراین قبل از هرکاری باید اندازه و ابعاد سه بعدی فضایی را که برای سینک ظرفشویی اختصاص یافته بدانید. همیشه بین ۵ تا ۸ سانتی متر از ۲ طرف فاصله در نظر بگیرید چون ممکن است هنگام نصب سینک مشکلات جانبی بروز کند.

البته باتوجه به مدل سینک که دایره ای باشد یا چهارگوش و شرکت تولید کننده ممکن است این اندازه کمی بالا و پایین شود. پس قبل از سفارش کابینت، حتما سینک دلخواهتان را انتخاب کنید و اندازه آن را به سازنده کابینت بگویید.

جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما دکوپخش مراجعه نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.