راهنمای انتخاب و خرید گاز رومیزی

راهنمای انتخاب و خرید گاز رومیزی

تصور آشپزخانه بدون گاز رومیزی تقریبا غیر ممکن است. گاز رومیزی وسیله است که سالها در خانه شما استفاده میشود. بنابراین باید در خرید آن به نکات زیر توجه بفرمایید.

در سال های اخیر لوازم آشپزخانه تو کار به علت هماهنگی بیشتر با کابینت و سایر لوازم  آشپزخانه و زیبایی بیشتر و همچنین حق انتخاب تعداد و محل شعله ها جایگزین گازهای مبله شده اند.

در این نوشته سعی کردیم جنبه های مختلف گاز رومیزیهای توکار را بررسی نمائیم تا به انتخاب مناسب با نیاز شما کمک نماییم.

گاز رومیزیهای توکار خود به سه دسته تقسیم میشوند: ۱. برقی ۲. گازی ۳-برقی-گازی

 در ادامه بخوانید: چگونگی انتخاب درست  گاز رومیزی

گاز رومیزیهای تو کار برقی:

صفحه گاز رومیزی های برقی از شیشه‌ – سرامیک است. به دلیل مصرف بالای برق در این نوع گازها و ارزان و در دسترس بودن گاز در ایران، این گازها در کشورمان کمتر مورد مصرف قرار می‌گیرد.

 انواع گاز رومیزیها از نظر شکل ظاهری :

گاز رومیزیها به ۴ دسته زیر تقسیم بندی میشوند:

1.استیل       ۲.شیشه       ۳.استیل-شیشه      ۴.شیشه ای سرامیکی

صفحه استیل :

جنس صفحه استیل در انتخاب یک گاز رومیزی بسیار تاثیر دارد. زیرا اگر صفحه استیل مرغوب نباشد با گذشت زمان در اثر حرارت و پخت و پز زیبایی خود را از دست میدهد. پس در هنگام خرید به جنس و طراحی آن بسیار دقت نمایید . جنس استیل های استفاده شده در گاز رومیزیهای صفحه ای استیل شرکت فرامکو از استیل ۳۰۴ نگیر بوده که علاوه بر زیبایی در برابر زنگ‌زدگی و تغییر رنگ مقاوم است.

 در ادامه بخوانید: همه چیز در مورد گاز رومیزی

صفحه شیشه ای :

استفاده از شیشه مشکی و سفید در این اجاق‌ها به طراحان آشپزخانه این امکان را می‌دهد تا با دست بازتر از رنگهای مختلف برای زیبایی طرح خود استفاده کنند.

قطعات گاز رومیزی

۱.مشعل (برنر):

مشعل از مهمترین قطعات گاز رومیزی به شمار می آید که از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:

۱. محفظه اختلاط که وظیفه آن مخلوط کردن متناسب هوا و گاز برای داشتن شعله آبی و با بازده بالاست

۲. سر شعله که وظیفه آن هدایت مناسب شعله به سمت ظرف برای انتقال حداکثر گرما به ظرف است.

طراحی مناسب و استفاده از مواد اولیه مرغوب در مشعل نقش بسزایی در استفاده حداکثری از گاز ورودی و در نتیجه پایین آوردن مصرف دارد. توان حرارتی بالا و بازده حدود ۶۶ درصدی این مشعلها در کنار طراحی مناسب دیگر اجزای گاز رومیزیهای فرامکو، باعث شده که تمامی اجاق‌های ما درارای گرید A  مصرف انرژی باشند.

همه ساله بازرسین، مشاوران و نمایندگان این شرکت ها در کارخانه، نمایشگاه ها و . . . برای بهبود کیفیت در کنار مجموعه فرامکو و مشتریان حضور دارند. لازم به توضیح است برخی افراد سودجو به دروغ و صرفاً جهت اهداف مالی محصولات خود را با این مشخصات معرفی می کنند.

 

۲.شیر:

از دیگر قطعات مهم در گاز رومیزی شیر بوده که به وسیه آن میتوان میزان گاز ورودی به سر شعله را تنظیم کرد. استفاده از شیر با کیفیت عمر اجاق را افزایش می دهد و خطر بروز نشتی را به صفر می رساند و تنظیم میزان شعله را آسان می کند.

۳.ولوم ها :

وسیله های که بر روی شیر ها قرار گرفته و در شکل ظاهری یک گاز رومیزی زیبا تاثیر بسزایی دارد. ولوم ها یا همان دستگیره های روشن و خاموش کردن   گاز رومیزی یکی از نکات انتخاب یک گاز رومیزی خوب است. علاوه بر زیبایی مواد استفاده شده در ولوم ها باعث می شود که آنها بر اثر حرارت ذوب نشوند و همچنین دیرتر داغ شوند.

ولوم های استفاده شده در گاز رومیزی های فرامکو از باکالیت ( پلاستیک فشرده شده ) میباشد که مانع داغ شدن آن می شود. هم چنین این ولوم ها ساخت کشور ترکیه می باشد.

 

۴. چدنی :

چدنی ها در زیبایی گاز رومیزی تاثیر بسزایی داشته و همچنین کیفیت رنگ و جنس آن نیز بسیار مهم میباشد. زیرا اگر از چدنی های بی کیفیت استفاده شود در اثر حرارت به مرور زمان رنگ خود را از دست میدهند و باعث میشود گاز رومیزی زیبایی روز اول خود را نداشته باشد. در شرکت فرامکو تمامی گاز رومیزی ها از چدنی هایی استفاده شده که دارای رنگ بسیار زیبا و طراحی متفاوتی میباشد. همچنین سطح صاف چدنی ها مانع نفوذ ذرات روغن و باقی مانده غذا به داخل شده و نظافت آنها را نیز راحت تر میکند. ضمنا این به دلیل استفاده از لعاب با کیفیت سطح چدنی‌ها زنگ نمی‌زند

 

۵.سیستم ایمنی-ترموکوپل

سیستم ترموکوپل گاز رومیزی

از قطعات اصلی که باید در انتخاب یک گاز رومیزی خوب به آن  توجه شود سیستم ایمنی میباشد. ترموکوپل وظیفه قطع و وصل جریان گاز را به عهده دارد. یک سیستم ایمنی خوب باید در هنگام جرقه زدن سریعا جریان گاز را وصل کند تا شعله روشن شود و هنگامی که شعله بر اثر سر رفتن غذا یا باد زدن خاموش شد سریعا جریان گاز را قطع نماید. متاسفانه توجه نکردن به این موضوع و استفاده از اجاق‌های غیر استاندارد سالانه آسیب های جانی زیادی را به هموطنان ما وارد می کند.

تست های کنترل کیفیت :

با توجه به اهمیت موضوع کیفیت در عصر حاضر و نقش آن در جلب رضایت مشتریان، گروه صنعتی فرامکو همواره خود را ملزم دانسته علاوه بر رعایت پارامترهای فنی و کمی جهت تولید محصولات، تضمین کیفیت را سرلوحه کاری خود قرارداده و همواره برابر الزامات استانداردهای ملی و بین المللی (ISO ) و با تکیه بر دانش و تکنولوژی روز دنیا، با استفاده از متخصصین مجرب، تولید با کیفیت مطلوب را دستور کار خود قرار داده است. تمامی  گاز رومیزی های فرامکو قبل از خروج از کارخانه باید تست های کنترل کیفیت  زیر را با موفقیت بگذرانند تا اجازه عرضه به مشتری را پیدا کنند.

 

۱.تست نشتی گاز :

مهمترین تست در خصوص محصول گاز رومیزی، تست نشتی گاز بوده که در شرکت فرامکو تمامی گاز رومیزیهای تولید شده، توسط دستگاه نشت یاب دیجیتال مورد تست و بازرسی قرار میگیرند و مسئولین کنترل کیفیت به صورت مستمر بر نحوه انجام این کار نظارت دارند.

 

۲.تست شعله و ترموکوپل :

 در این مرحله از صحت عملکرد سیستم ترموکوپل و جرقه زن اطمینان حاصل شده و  تمامی گاز رومیزیهای تولید شده مورد این آزمون قرار میگیرند. در این ایستگاه علاوه بر تستهای مذکور کلیه سیم کشیها، ارتباطات و موارد مربوط به سیستم جرقه زنی و ترموکوپل به صورت کامل تست و بازرسی میگردد.

 

 ۳ . تست صفحه رویه شیشه ای:

جهت اطمینان از عملکرد سکوریت شیشه ها تست های تنش حرارتی، استحکام و ضربه برروی شیشه ها انجام می‌پذیرد.

 

۴. تست گرمایش:

در این مرحله گرمایش قسمتهای مختلف گاز رومیزی مورد تست و ارزیابی قرار میگیرد.

 

۵. تست دی اکسید و منواکسید کربن:

میزان دی اکسید و منواکسید کربن حاصل از احتراق وسیله در محیط اندازه گیری شده که این مقدار نباید از حد معینی تجاوز کند.

 

۶. تست نشتی جریان الکتریکی:

میزان نشتی جریان الکتریکی توسط دستگاه نشت یاب دیجیتال مورد اندازه گیری قرار میگیرد.

 

نکاتی که باید در خرید گاز رومیزی به آن توجه کرد :

۱. با توجه به فضایی که در آشپزخانه دارید تعداد شعله مورد نظرتان را انتخاب کنید.

۲. به توان حرارتی شعله پلوپز توجه کنید. توان حرارتی شعله پلوپز بین ۳.۸تا ۴ کیلو وات متغیر است. باید توجه داشته باشید که کمتر از این مقدار نباشد.

۳. به جنس چدنی های گاز رو میزی توجه کنید. در انتخاب گاز رومیزیتان توجه داشته باشید که چدنی که انتخاب میکنید دارای سطح صاف و سیقلی باشد تا به راحتی تمیز شوند و چربی غذا را به خود نگیرد.

 جهت کسب مشاوره و اطلاعات بیشتر می توانید به بخش تماس با ما دکوپخش مراجعه نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.